Popová hudba
Popová hudba
Pop ako jeden zo žánrov populárnej hudby predstavuje jeho základný, kedysi sa tomu hovorilo stredný, prúd – v súčasnosti je čoraz používanejší termín, ktorý sa netýka iba (populárnej) hudby – mainstream. Napriek neraz často vyjadrovanému negatívnemu podtónu je kvalita hlavného prúdu, podobne ako v prípade akejkoľvek rieky, veľmi dôležitá, pretože ona určuje základné nastavenie tvorba, ktorá komunikuje s poslucháčmi na dennodennom masovom základe, kedysi primárne prostredníctvom elektornických médií (najmä rozhlas), dnes už aj prostredníctvom internetu a všetkých možných platforiem na šírenie hudobnej tvorby. Slovenská populárna hudba má za sebou ani nie sto ročnú históriu a v súčasnosti už dospela do štádia, kedy je „konkurenciescopná“ so scénami štátov s porovnateľnou demografickou a ekonomickou silou.
Za úplne prvé nahrávky slovenskej populárnej hudby sa považujú skladby Dita a Nepovedz dievčatko nikomu, ktoré v roku 1934 naspieval operný spevák Štefan Hoza a vyšli aj spolu na singli.
Vyše dvadsaťročná existencia festivalu svojím dôrazom na pôvodnú autorskú tvorbu výraznou mierou prispela k vysokej úrovni slovenského piesňového textu.
Dôležitý význam mal aj vznik vydavateľstva Opus začiatkom 70-ych rokov, pretože vznikla nielen kultúrna ale aj obchodná platforma na vznik a šírenie slovenskej produkcie
Víťazstvo skupiny Modus na Bratislavskej lýre 1977 s pesničkou Úsmev
Do povedomia širšej verejnosti sa skupina dostala v roku 1980 po tom ako na bratislavskej lýre získala strieborné ocenenie s piesňou „Kaskadér“